Ürünlerimiz

Ürün Bilgisi Ürün Görselleri Ürün Döküman Hemen Teklif İste

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt Ürünlerinde Tekstür Ölçümleri

Tekstür Cihazı ile Süt ve Süt ürünleri sektörüne ait ürünlerin dokusal özelliklerini ölçmek için birçok uygulama bulunmaktadır.
 


 

Ham maddeden son ürüne kadar birçok ölçüm yapabilirsiniz.

 
Tüketici alışkanlıkları gittikçe daha sofistike hale geldiğinde süpermarketler ister kremalı yoğurt, ister esnek mozzarella, daha yayılabilir bir yayılma veya daha yumuşak kepçe dondurma olsun, tüketicilere damak arzularını sunma girişiminde bulunarak çok çeşitli süt ürünleri sergilenmektedir.

Üreticilerin bu rekabet ortamında ayakta kalabilmelerinin bir yolu, tüketici memnuniyetini ve pazar payını koruyan, mevcut ürünlerin kalitesine, yeni ürün geliştirme ve yeniliklere yatırım yapmaktır. Doku analizi kaliteli gıdaların üretiminde önemli bir unsurdur. Tüketici anketleri, ürün dokusunun popülaritesiyle yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin bir peynirin yumuşaklığı veya sertliği marka sadakati üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Aynı şekilde, bir yoğurtta rahatsız edici bir ağıza duygusu varsa tüketiciler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Aynı zamanda pazar talebini karşılamak kolay değildir. Üretim yöntemleri, işleme parametreleri, 'sütten arınmış' ve potansiyel madde ikamesine duyulan ihtiyaçların tamamı, bitmiş ürün dokusundaki değişimin katkısı olarak düşünülmelidir. Pazar heyecan verici ve eğlenceli ancak sadakati hızlı ve çabucak farklı firmalara geçişler olabiliyor. Bu nedenle başarısızlığı en aza indirgemek için ürün kalitesinin optimum düzeyde ölçülmesi ve izlenmesi gereklidir.

Süt ürünleri test yöntemleri geniş bir yelpazede, Exponent Texture Analyser yazılımına dahildir ve otomatik olarak tek tuş ile yüklenir. Erişim ve ürün özelliklerinin önceden sizin için hazırlanan ayarlarına erişiminiz daha hızlı test yapmanıza yardımcı olmaktadır.
Tipik ölçümler şunları içerir: • Sağlamlık / Sertlik • Kıvam • Kırılganlık • Sürülebilirlik• Uzayabilirlik/ Elastikiyet / Gerilebilirlik • Esneklik • Tel Kesme Kuvveti • Kabuk Mukavemeti • Köpük Stabilitesi • İş Yumuşatma 

Bir test çözümü bulunmadığında, devam edip geliştiririz - Peynir Uzatılabilirlik Donanımı ve Peynir Izgarası Donanı, Topluluk Kayıtlı Tasarımların klasik örneklerindendir.

Tekstür cihazı serisinin herhangi biri, listelenen ürün testleri için kullanılabilir.


Bu uygulama alanında yaygın olarak kullanılan özel donanımlar ve tipik ölçümlerin bir bölümü aşağıda gösterilmiştir, ancak bu şekerleme ürünlerinin test edilmesi için mevcut olan tüm aralığı içermez. Test prosedürleri şunlardır: sıkıştırma, delinme / penetrasyon, gerilme, kırılma / bükme, ekstrüzyon, kesme / soyma.
 
Ball Probes TTC Spreadability Rig  Forward / Back Extrusion Rigs
Küçük deformasyonların uygulanması ve sertliği ölçmek için kullanılabilir. Örn: peynir.
 
Sürülebilirlik ölçümü için kullanılır Örn: Teryağı, reçel, vb kahvaltılıklar.
 
Yoğurt, soslar, krema gibi ürünlerin kıvamını veya sıkışmasını değerlendirmek için kullanılır.
 
Egg Support Rig Wire Cutter Cylinder Probe
Test sırasında ifade edilen herhangi bir potansiyel sıvıyı muhafaza etme kabiliyeti ile yumurta penetrasyonu / sıkıştırma testleri için istikrarlı bir destek sağlamak için kullanılır.
 
Tereyağı, margarin ve peynir blok formlarının sertliğini ince bir tel yardımıyla değerlendirir.
 
Backward Extrusion donanımı ile benzer şekilde kullanılabilir. mayonez, köpük kıvamı ölçümü.
 
Fracture Wedges Multiple Puncture Probe Cheese Extensibility Rig
Sert peynirlerin kırılma / ısırma kuvvetini değerlendirmek için kullanılabilir.
 
Özellikle çoklu parçacıkların veya üniform olmayan ürünlerin penetrasyonu için ortalama bir etki yaratmak için uygundur.
 
Ufak bir kuvet ve çatal sistemi kullanılarak erimiş peynirin değerlendirilmesine izin verir.
 
Cheese Grating Rig Multiple Extrusion Cell Egg Quality Testing System
Peynirlerin rendelenmesi için uygunluğunun değerlendirilmesi için, doku analizcisinin yatay yönde döndürülebildiği tekrarlanabilir bir test döngüsü kullanılmasını sağlar. Üç bıçak sağlanır. Test prosedürleri sırasında yarı katıların yapısal parçalanmasının değerlendirilmesi için. Bu, üreticinin yumurtaların istenen kalite standartlarını karşılaması için bir dizi parametre izlemesini sağlar.
     
     
     
     
     
     
     
     


 
 

 

 

Haber & Duyurular