Ambalaj Araştırmalarında Devrim : Biyobozunur polimer köpükler ve kauçuklar

Hem endüstriyel hem de akademik kurumlardaki mevcut araştırmaların önemli bir odak noktası, tek kullanımlık plastiklere uygun alternatiflerin geliştirilmesidir. Bu, daha temiz bir çevre için dünya çapında yönlendirildi ve plastiklerin hem üretimi ve hemde bertarafı ayrı ayrı şekillerde zararlıdır. Ambalaj, özellikle tek kullanımlık sektör olmak üzere plastik üretimine büyük katkı sağlamaktadır. Bu üretimi azaltmanın bir yöntemi, geleneksel polimerlerin biyolojik olarak parçalanabilir alternatiflerle değiştirilmesidir. Biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerin bir dezavantajı, azaltılmış mukavemet ve sağlamlıklarıdır. Ambalajlama söz konusu olduğunda mekanik özellikler önemli bir husustur, bu nedenle kontrolleri Ar-Ge sürecinde çok önemli bir aşamadır. Sonuç olarak, Stable Micro Systems bu alandaki yayınlarda yoğun olarak yer almaktadır. Aşağıdakiler, özellikle polimer köpüklere ve kauçuklara odaklanan son dönemlerdeki makalelerin bir seçkisidir.

Ohio State Üniversitesi'nden araştırmacılar, gıda paketleme uygulamaları için tasarlanmış biyolojik olarak parçalanabilen doğal kauçuk sertleştirilmiş PHBV biyoplastiklerinin optimal mekanik özelliklerini araştırıyorlar. Doğal kauçuğun eriyik karıştırma yoluyla PHBV'YE dahil edilmesi, esnekliğini ve sağlamlığını arttırır, ancak düşük kauçuk modülü ve iki malzeme arasındaki yetersiz uyumluluk nedeniyle çekme mukavemetini feda eder. Bu dengesiz mekanik özellikler, bu karışımın ambalaj uygulamalarında kullanımını kısıtlar. Bu çalışmanın amacı, PHBV / doğal kauçuk karışımlarının mekanik özelliklerini
peroksit ve koagent kullanarak optimize etmektir. TAXT2 Tekstür Analiz cihazı germe testlerinde açma gücünü ölçmek için kullanıldı. Doğal kauçuk sertleştirilmiş PHBV biyoplastiğinin optimum mekanik performansı, test tekniklerinin bir kombinasyonu kullanılarak elde edildi.

Daha fazlasını okumak için: https://bit.ly/33vHRQI

Rio Grande do Sul Federal Üniversitesi'nden araştırmacılar, gıda ambalajı için üzüm saplarıyla birlikte biyolojik olarak parçalanabilen nişasta bazlı köpükleri araştırıyorlar. Ambalajda tek kullanımlık plastiklerin kullanımını azaltmak için muazzam bir itici gücün bir parçası olarak, bu çalışma doğal kaynaklı ambalaj seçeneklerinin kullanımına bakar. TAXT2 Tekstür Analiz Cihazı ASTM D 790-03'e göre köpüklerin eğilme testlerini yapmak için kullanıldı. Köpükler, 7 hafta sonra tamamen biyolojik olarak parçalanarak, kullanılan deneysel koşullar için, nişasta ve üzüm sapları arasındaki etkileşimlerin, köpük bozulmasını sağlayabilecek kalsitrant bileşikler veya yapısal değişiklikler oluşturmadığını göstermiştir. Ayrıca, üzüm sapları da dahil olmak üzere köpükler, uygulanabilirlik testinde iyi özellikler sundu ve düşük nem içeriğine sahip gıdaların depolanmasında umut verici bir uygulama gösterdi.

Daha fazlasını okumak için : https://bit.ly/2MqsfaF

Federal Jequitinhonha ve Mucuri Valleys üniversitelerinden araştırmacılar, tarımsal endüstriyel kalıntılarla harmanlanmış cassava nişastasına dayanan biyolojik olarak parçalanabilen kapları araştırıyorlar. Biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler, geleneksel sentetik polimer bazlı ambalaj malzemelerine bir alternatiftir. Çevreye atıldıklarında, bakteriler, Mayalar ve mantarlar tarafından metabolize edilebilen daha basit bileşiklere kolayca parçalanırlar. Biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler arasında, yenilenebilir
kaynaklardan (örneğin nişasta) elde edilen malzemeler, çevresel ve fonksiyonel faydaları birleştirdikleri için artan ilgi görmüştür. Bu çalışma, fibröz agroindustrial kalıntı konsantrasyonunun biyolojik olarak parçalanabilen kaplarınn özelliklerini nasıl etkilediğini araştırmakta ve bu özellikleri genleşmiş polistiren kapların özellikleri ile karşılaştırmaktadır. TAXTplus Tekstür Analiz Cihazı kap örneklerinde çekme testleri gerçekleştirmek için kullanıldı. Çalışma, lifli tarımsal endüstriyel kalıntıların, biyolojik olarak parçalanabilen kaplar, özellikle de şeker kamışı, bagasse ve cornhusk kombinasyonu üretmek için potansiyel olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Daha fazlasını okumak için : https://bit.ly/2ZX6ILO

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×