SOYA

Soya üretimi, çeşitleri, özellikleri, faydaları ve ölçüm cihazları

Soya Nedir?

Soya, yemekler dışında birçok farklı sanayide kullanılan köksü bir bitkidir. Yüksek oranda B ve K vitamini içerir. En uzunlar yaklaşık 2 metre iken, ortalama bir soya bitkisinin uzunluğu 1. - 1.5 metre aralığındadır. Ekimi genellikle ilkbahar mevsiminde yapılan soya, dünya genelinde yaklaşık 100 milyon hektarlık bir alanda yetiştiriliyor.

Soyadan elde edilen fasulye, başta peynir ve yoğurt olmak üzere tüm süt ürünlerinde kullanılır. ''Açık dondurma'' olarak bilinen dondurmaların külahları da soyadan yapılır. Bunun dışında hayvan yemi ve sabun yapımında da kullanılan soya farklı sanayi alanlarının ham madde ihtiyacını da karşılar. Soyanın kullanıldığı diğer endüstriyel alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  1.  Otomotiv sektörü (Araç boyası imalatında)
  2.  Mum üretiminde
  3.  Kağıt sanayinde
  4.  Tarımda (yeşil gübre yapımında)

Son yıllarda sağlık açısından önemi daha iyi ortaya çıkan mucizevi bitki soya fasulyesi, Asya halkının beslenme alışkanlığında vazgeçilmez bir besin olarak yer alıyor. Yaklaşık 5 bin yıl önce Doğu Asya ovalarında keşfedilen soya, bugün sadece vejetaryen beslenme düzeninde değil, dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip. Büyüklük ve şekline göre uzun, yuvarlak, oval olan soya fasulyesi, hafif esmer ya da sarı renklidir. Mayıs ortasında ekilen soya, Eylül ya da Ekim aylarında toplanır.

Soya değerlerini kolayca ölçün

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×