Depolanmış Tahıl Kalitesini Korumak için 5 İpucu

GSI tahıl depolama ve taşıma sistemleri satış müdürü Greg Trame, çiftçilere bu yaz tahıl depolarını etkili bir şekilde yönetmeleri için beş ipucu sunuyor.

1. Hava ısındıkça tahıl sıcaklığını yükseltin. Büyük bir sıcaklık farkı, siloların içinde yoğuşma oluşmasına ve tahılın bozulmasına neden olabilir. Trame, "Güneş ışığı silolara temas ettiğinde gerçekten ısınıyorlar. Bu, günlük olarak endişelenmeniz gereken bir şey değil, ancak amaç tahılı havalandırma ile yavaşça ısıtarak iki sıcaklığı mümkün olduğunca birbirine yakın tutmaktır" dedi ve endüstri standardının 10 dereceden fazla olmayan bir sıcaklık farkı olduğunu belirtti.

2. Tahıl nemi faktörü. Tahıl sıcaklığına ek olarak, optimum depolama koşulları, depolandığında tahılın nem seviyesine de bağlıdır. Bu belirlemeye yardımcı olmak için çiftçiler, üniversite yayım hizmetlerinden ve diğer kaynaklardan güvenli depolama çizelgeleri alabilirler.

3. Otomatik silo izleme araçlarını kullanın. Trame, "Çiftçi ve tüccarlar ilkbahar ve yaz aylarında çok meşguller ve depolarındaki tahılı unutmak çok kolay" dedi. "Uzaktan izleme araçları, yetiştiricileri ve depocuları sıcaklık veya nem sorunları hakkında ciddi sorunlara dönüşmeden önce uyarmak için gerçekten önemli." Aldığı bir önlem, bozulmanın erken belirtilerini algılayan ve tahıl kalitesini yansıtmak için havalandırma fanlarını otomatik olarak açan GSI'nin yeni GrainVue dijital kablo sistemidir.

4. Tahılları haftalık olarak kontrol edin. Deponun tepesine güvenli bir şekilde tırmanın ve - sıkışma riskinden kaçınmak için girmeden - tahılın üst tabakasını ve iç duvarın çevresini görsel olarak inceleyin. Herhangi bir kabuklanma belirtisi, tahılın bozulması anlamına gelebilir. Trame, bozulmanın koku ile de tespit edilebileceğini kaydetti. "Sevmediğiniz bir şey görür veya koklarsanız, havalandırma fanlarının temiz hava alması ve hazne ile dış ortam sıcaklıklarını eşitlemesi önemlidir" dedi.

5. Bozulmuş tahılı hareket ettirin. Tahıl kabuğu varsa, ancak küçük bir miktarda varsa, bunu karıştırmak sorunu çözebilir. Trame, "Ancak, sorunun ne kadar ileri gittiğini bilmek zor," dedi. “Kontrol altına alamıyorsanız, o tahılı ambardan çıkarmak ve satışta olsa bile mümkün olduğunca çabuk işletmek önemlidir. Daha büyük sorun, boşaltma sırasında tıkanmaya neden olabilecek ve bir dizi güvenli olmayan olaya yol açabilecek durumda olmayan tahılı siloda bırakmaktır.”

Trame, bir çiftçinin veya tüccarın tahıl iş planının güvenli depolamaya dayanması gerektiğini ekledi.
"Eğer çiftçiler tahıllarını yaz boyunca depolayacaklarını biliyorlarsa, bu tahılı sonbaharda uygun neme gelecek şekilde kurutmalı, bunu tahılı işlemeden önce planlamalıdır”dedi.

Daha fazla bilgi için ABP mühendislerimize danışabilir, bu konuda size en iyi desteği sunacak hizmetlerimiz ve cihazlarımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×