Gelen Hammaddelerin Kalitelerinin Sağlanmasının Kolay Yolu

Herhangi bir fırınlama veya öğütme işleminde, gelen malzemelerinizin tedarikçinizin vaat ettiği özellikleri sağlayıp sağlamadığını düşünmek için çok az zaman vardır. Tüm üretim süreçleriniz kesin standartlarda işlese bile, kalitesiz, standart dışı buğday, un veya içerik maddeleri tüm üretim sürecini alt üst edebilir.

Unlu mamuller için sadece kaliteli malzemeler gerekli değildir, aynı zamanda bir operasyonun alt satırını etkileyebilecek yeniden işlenmiş veya atılmış ürün örneklerini de azaltırlar. Bununla birlikte, birçok fırınlama ve öğütme işletmesi, tedarikçilerinin sözlerine yanlışlıkla inanabilir.

Yatırımınızı ve müşterilerinize verdiğiniz sözü göz önünde bulundurarak, gelen buğday, un ve içeriklerinizin kalitesini doğrulamak için proaktif bir yaklaşım benimsemek düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

İş Yapma Maliyetlerine Yeni Yaklaşım

Malzeme maliyetleri, çoğu fırınlama işlemi için en yüksek rutin giderler arasındadır. Özellikle buğday, değirmencinin kontrolü dışındaki çeşitli faktörlere göre fiyatlandırılır. Olumsuz bir yetiştirme mevsiminden siyasi veya ekonomik krize kadar her şey, piyasa fiyatını veya mevcudiyetini önemli ölçüde etkileyerek un fiyatını etkileyebilir.

Un tipik olarak birkaç kalite parametresine (birkaç isim vermek gerekirse protein, nem ve kül içeriği) dayalı olarak satılır ve genellikle her un teslimatında değirmenci tarafından belirlenir. Ürün çeşnileri ve spreyleri ayrıca şeker, lif, yağ asitleri ve diğer karmaşık bileşikler gibi kaliteleriyle ilgili parametrelere sahiptir.

Ancak, bu parametreleri doğrulamadan, değirmenci veya fırıncı yanlışlıkla düşük kaliteli ürünlere çok fazla para harcıyor olabilir. Neyse ki operasyonların gelen bileşenlerin kalitesini doğrulamasına yardımcı olacak hızlı, basit ve doğru bir çözüm var.

NIR Teknolojisi Sayesinde İçerik Kalite Doğrulaması Basitleşti

Daha fazla fırın ve değirmenci, kalite güvence protokollerini güçlendirmek için NIR araçlarına yatırım yapıyor. Birçok kişi, bu araçların standart dışı buğday, un ve malzemeler için çok fazla ödeme yapmaktan kaçınmalarına yardımcı olabileceğini keşfetti. NIR analizörleri, basitten karmaşığa parametrelerde bir dakikadan kısa sürede doğru okumalar sağlar. Bu cihazlar, önemli bileşenler için belirli ürün tiplerini analiz etmek üzere önceden programlanabilir, ancak kalibrasyon özelleştirmesi de mümkündür.

NIR Cihazı Nasıl Çalışır?

Bu diyagram, bir yansıma NIR analiz cihazının önemli parametreler için ürünleri ölçmek için attığı adımları açıklar.

Uygulama Örneği: DIŞ LAB maliyetlerini kesin

Bazı fırınlar rutin olarak ürün numunelerini analiz için harici bir kalite laboratuvarına gönderir. Bu yaklaşım zamanla maliyetli hale gelebilir; Numune analizi, numune başına 20-50 ABD Doları arasında herhangi bir yerde bir ücrete mal olabilir. Ayrıca fırınların analiz sonuçlarını alması günler sürebiliyor. Un veya malzemeler o zamana kadar devam eden bir üretimde olabilir.

Bir fırın, ham unlarını su kaldırma, nişasta hasarı, kül içeriği ve diğer özellikler açısından test etmek için SpectraStar™ XT-F NIR Cihazı'nı keşfetti. Kısa bir süre içinde fırın, değirmencileriyle daha sağlam bir iletişim hattı oluştururken, rutin laboratuvar analizlerinden tasarruf edilen parayla cihazlarının parasını amorti etti.

Uygulama Örneği: İçerik Kalitesi İçin İdeal Hedef Belirlemek

Çikolata, birçok unlu mamul türü için hayati bir bileşendir. Çikolata yapmak için, nihai ürünü üretmek üzere kakao likörü şeker ve kakao yağı ile karıştırılır. Kakao yağı, ürünün yapısını ve tadını etkileyen çikolataya yağ içeriği katar. Kakao yağı aynı zamanda çikolata üretimindeki en pahalı bileşenlerden biridir; tipik olarak müşteriye yansıtılan bir maliyet.

Bir kurabiye üreticisi, tedarikçisinin çikolata kalitesini doğrulamak için daha iyi bir yöntem aramaya başladı. Sadece çikolata kalitesindeki tutarsızlıklar nedeniyle ürünün sık sık yeniden işlenmesiyle mücadele etmekle kalmıyorlardı, aynı zamanda tedarikçileri, kakao yağı emtia fiyatlarındaki artışlara uymak için ürünlerinin fiyatını istikrarlı bir şekilde artırıyordu.

Fırın, bir SpectraStar™ XT-R Cihazı kullanarak, her bir çikolata sevkiyatında yağ ile birlikte nem, şeker ve laktoz içeriğini doğrulayabildi. Bu analiz, şirketin reddedilen veya yeniden işlenmiş ürün olaylarını önemli ölçüde azaltmasına ve tedarikçilerinden daha düşük kaliteli çikolata için fazla ödeme yapmamalarına yardımcı oldu.

Uygulama Örneği: Öğütme Süreci Boyunca Veriye Dayalı Kararlar Almak

Fırıncılar, değirmencilerin belirli bir kalite seviyesinde un teslim etmelerine güveniyor. Ne yazık ki, buğdayın kalitesine veya mevcudiyetine bağlı olarak, değirmenciler, kalite spesifikasyonlarını karşılamak için karışımlarını ayarlamak zorundadır.

Bir değirmencilik şirketi, SpectraStar™ XT-F NIR Cihazını hat içi bir cihaz olarak kullanarak, tavlama işleminin parametre kalitesini çeşitli şekillerde yönetebildi:

  • Gelen buğdayın protein ve nem açısından değerlendirilmesi (her ikisi de buğday yetiştiricileri için ödeme kriteridir)
  • Karıştırma ve tavlama işlemi sırasında hem protein hem de nemin ölçülmesi
  • Randıman veya eleme etkinliğini belirlemek için öğütme numunelerinin kül ve protein açısından değerlendirilmesi
  • Bir bileşen olarak kullanım için değer ve kaliteyi değerlendirmek üzere ortak ürünleri analiz etmek.
  • Bitmiş unun müşterileri için kaliteyi karşıladığını doğrulamak

İşletmeniz NIR Analizinden Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Fırıncılar İçin Avantajlar, Değirmenciler İçin Avantajlar,

  • Gelen ve tavlanmış buğdayın hızlı analizi, tahılın beklenen kalitede olmasını sağlar.
  • Öğütme akışlarının proses içi testi, un randımanını artırır ve sınıf spesifikasyonları için karışımları optimize etmek üzere doğru veriler sağlar.
  • Bitmiş ürün testi, son kullanıcı gereksinimlerine uygunluğu sağlar.
  • Hem bileşimsel hem de işlevsel özellikler (su emilimi, nişasta hasarı, reolojik özellikler) için gelen ve işlemdeki ham maddeleri test edin.
  • Daha az üretim sorununa ve daha yüksek kaliteli nihai ürünlere yol açan tutarlı kompozisyon ve kalite sağlayın.

Yalnızca mümkün olan en iyi bileşenler, mümkün olan en iyi ürünleri üretebilir. Müşterilerinize ve tüketicilerinize bekledikleri kaliteyi sunmayı taahhüt edersiniz. Neyse ki NIR teknolojisi, hatalı bir üretim çalışması başlamadan önce her bir un ve malzeme partisinin marka standartlarını karşıladığını doğrulamanın etkili bir yolunu sunuyor.

Gelen malzemeleri değerlendirmek için NIR teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Bugün Bize Ulaşın!

İlgili Ürünler

SpectraStar XT-F

SpectraStar XT-R

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×