Kakao, Çikolata ve Şekerleme

Birçok gıda ürününde bir bileşen olarak kakao, gıda üretiminde hayati bir emtiadır. Kalite, kakao işleme ve çikolata imalat endüstrilerinde, yalnızca tüketicileri memnun etmek için değil, aynı zamanda kakao tedarikçileri için bir ödeme kriteri olarak da kilit bir itici faktördür. ABP Ölçü Kontrol teknolojilerinin yardımıyla üreticiler, tarifleri doğrulamak ve tutarlı bir nihai ürün sağlamak için kakao kalite parametreleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir.

Segmente Genel Bakış

Kakao işlenirken, hammadde parametrelerindeki herhangi bir değişiklik ve/veya işleme adımlarındaki değişiklikler, farklı özelliklerde kakao ve çikolata oluşturur. Bu işlemin ara ürünleri (kakao yağı, kakao likörü, kakao tozu ve diğerleri) de yağ içeriği dahil kalite parametrelerine göre satılmaktadır ve bu numunelerin gerçek zamanlı analizi, yüksek kaliteli bir ürünün verimini optimize etmeye yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, kakao işleme ve çikolata üretiminde doğru ve zamanında analitik değerlerin süreci kontrol etmeye, paradan tasarruf etmeye ve kaliteyi iyileştirmeye yardımcı olabileceği birçok nokta vardır.

Yakın kızılötesi (NIR) teknolojisini kullanmak, kakao işleyicilerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli aşamalarda ve ilgili süreçlerde kaliteyi sağlayan ölçümler alması için etkili bir yoldur:

Kakao İşleme:

  • Kakao çekirdeklerinden kabukları çıkarmak için kavurma ve harmanlama işlemine girişte nem ölçümü
  • Kabukları soyulduktan sonra çekilmiş kakaoların nem ve yağ içeriğinin ölçülmesi
  • Çekilmiş kakao likörü veya kütlesine öğütüldükten sonra nem ve yağ içeriğinin analizi

Çikolata Yapımı:

  • Çikolata üretimi için kakao likörü şeker ve kakao yağı ile karıştırılır. Sonra çikolata, dağıtım için paketlenmeden önce yağ, nem ve şeker miktarları analiz edilebilir.

Şekerleme İşlemleri:

  • NIR teknolojisi, üretimin tüm aşamalarında kaliteyi sağlamak için kakao ve çikolata dahil olmak üzere gelen tüm bileşenlerin parametrelerini değerlendirmek için kullanılabilir.

ABP Ölçü Kontrol, süreciniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için bu iç görüleri elde etmek üzere uyarlanmış çeşitli kullanıma hazır hat içi/laboratuvar çözümleri veya süreç içi NIR sistemleri sunar.

İlgili Ürünler

SpectraStar XT-3

SpectraStar XT-F

SpectraStar XT-R

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×