Nihtila Çiftliği

Grainsense Go El Tipi Analiz Cihazının Aktif Bir Kullanıcısıdır

Nihtilä çiftliğinin uzun kökleri var, çünkü 1539'dan beri aynı noktada Nihtilä adında bir çiftlik var. Nina Nihtilä, babası Perttu Nihtilä emekli olduktan sonra çiftliğin yönetimini devraldığında artık çiftlik aynı aileden altıncı nesli de bünyesine kattı. Bu akademik çiftçilik ailesi, veriye dayalı çiftçiliğe güveniyor ve bu nedenle 2020'den beri GrainSense El Tipi Analiz Cihazı'nın memnun kullanıcılarıdır.

Nina'nın çiftliği, aile temelli bir kooperatifin parçasıdır, çünkü aynı aile içinde birbirine yakın konumda bulunan üç çiftlik, birçok önemli işlemi gerçekleştirmektedir. Çalışmalarında iş birliği yapmalı ve tarım makine ve ekipmanlarını paylaşmalıdırlar. Diğer iki çiftlik ise Nina'nın kuzeni ve amcası tarafından işletiliyor. Ayrıca GrainSense Analiz Cihazı üç çiftlik arasındaki iş birliğinde kullanılıyor.

Nihtilä çiftliği geleneksel olarak bir ürün çiftliği olmuştur: ekmeklik buğday, maltlık arpa, kolza tohumu ve sonbahar tahılları. Ayrıca çiftçiliğin yanı sıra ormancılık faaliyeti de yürütmektedir. Toplamda, üç çiftlikte 300 hektarın biraz altında tarlaları var ve bu ekilebilir alanda makineler ve kurutucular ortak kullanımda. Artık Nina kendi arazisinde çiftçi olduğundan, yaklaşık 100 koyunla kuzu eti üretimini de başlatmış ve yılda yaklaşık 150 kuzu üretmiştir. Aslında Nina, çiftçi olarak mevcut görevine ek olarak aynı zamanda koyun sağlığı ve refahı gibi konularda uzmanlaşmış bir veterinerdir.

"Koyunlarla birlikte, mahsul çiftliğinin geleneksel rotasyonuna yem otunu da ekleyebildik, böylece arazi ve tarla tahıl ekiminden yeniden canlandı. Kuzu üretimi ve ot rotasyonu, büyük makinelerle sürülmeye değmeyen, zor boyut veya şekle sahip küçük tarla bloklarını da verimli bir şekilde kullanmamızı sağladı. Doğal tedavi altındaki otlakların yanı sıra koruma alanları da bulunmaktadır. Kâr kuzu etinden geliyor. Tarımsal politik durum daha kritik hale geldikçe hem evcil hayvanların hem de bitkilerin yetiştirilmesi büyük bir katma değer haline geldi” diye açıklıyor Nina ve şöyle devam ediyor:

“Benim durumumda faydası inkâr edilemez. Kuzu yetiştiriciliği tamamen ot ve kaba yem ağırlıklıdır. Küçük kuzular gibi sadece tahıl ve bezelye alırlar. Aksi takdirde yonca üzerinde büyürler ve otla beslenirler. Ayrıca hayvansal protein yetiştirmek ve üretmek de oldukça etik bir yoldur. Değerlerime uyuyor.”

KALİTE ANALİZİ MODERN ÇİFTLİK OPERASYONLARININ ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

GrainSense El Tipi Analiz Cihazına yatırım yapma fikri aslında Perttu'ya aitti. “Bir mağaza ya da sanayi şirketi olsun, parti müşteriye götürülmeden önce tahılın kalitesini nasıl daha iyi analiz edebileceğimi ve nasıl öğrenebileceğimi araştırıyordum ve orada analiz ediyordum. GrainSense'in bir Finlandiya yeniliği olması benim için çok şey ifade ediyordu. Her iki kardeşimle de satın alma konusunda çok kolay konuşabildim. Cihaz ile geçirdiğim üç yıldan sonra bu cihazdan vazgeçmeyeceğim”, diye açıklıyor Perttu.

Bunu çoğunlukla kurutulmuş tahıl ürünlerinin analizinde kullanıyorlar, böylece her silodaki kaliteyi iyi anlıyorlar. Kalite güvencesi için her partinin analizini kurutma işleminden hemen sonra üç numuneyle gerçekleştiriyorlar. Buna ek olarak, hasat için en iyi zamana karar vermek üzere tarladan toplanan örnek mahsullerden ölçümler alıyorlar ve sezon dışında, örneğin müşterilerine tahıl sevkiyatları yaparken ek kalite denetimleri yapıyorlar.

“Çok kullanışlı ve hassas. Geçmiş yılların analiz sonuçlarına baktığımızda, Cihazı hasat mevsimi boyunca neredeyse her gün kullandık ve günde birçok analiz yaptık. Düzgün çalışmasaydı hızla kullanım dışı kalırdı”, diyor Nina.

Sadece kullanıma uygun olması değil, aynı zamanda kendi ürününüz hakkında bilgi sahibi olmanız da çok değerlidir. Ürününüzü uygun bir kullanıma pazarlama imkânı verir. Sanayi ve ticaret alanlarındaki müşteriler partinin kendi analizlerini yapacak olsa da kendi ürününüzün kalitesini bilmek size gönül rahatlığı sağlar, hem Nina hem de Perttu da aynı fikirde.

Nihtilä çiftliğinde nesil değişimi açıkça oldukça sorunsuz gerçekleşti. Nina, çiftliğin çok yönlü görevlerini üstlenebildi ve gerektiğinde babasından, bitki ilaçlama makinesinin çalıştırılmasıyla ilgili belirli ayrıntılar veya hasat zamanında yardım konusunda değerli destek alıyor, ancak en önemlisi zihinsel destek.

“Modern makine ve ekipmanlarla tarıma devam etmek büyük bir keyifti. GrainSense Cihazına ek olarak tarımımızda ekim, gübreleme ve bitki koruma önlemleri için uydu konumlandırma gibi diğer akıllı cihazları da kullanıyoruz”, diye açıklıyor Nina, böylesine modern bir çiftlik yarattığı için babasına çok minnettar.

GrainSense ile Tahılınızı Hissedin

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×