Nem ve Hektolitrenin Önemi

Rutubet miktarı tahılda önemli bir kalite faktörüdür.
Tahıllarda rutubet miktarının tayin edilmesinin üç temel nedeni bulunmaktadır.

-  Yüksek rutubet içeriğine sahip tahılların kuru maddesi az olup ticari değeri düşüktür.
-  Depolama stabilitesi bakımından rutubet miktarı oldukça önemlidir.
-  Rutubet miktarı yüksek tahıl örnekleri depolamada kolaylıkla küf, mantar ve böcek zararına uğrayabilmekte veya tane çimlenebilmektedir.
-  Laboratuvar analiz sonuçları kuru madde veya belirli bir rutubet değeri üzerinden düzeltilerek verilir. Bu nedenlerle rutubet miktarının tespiti gereklidir.
- Depolamada rutubet önemli olduğu için hasat yapılmadan önce tüm tahılların rutubet değerleri kontrol edilerek hasata karar verilmektedir.
-Son olarak rutubet değerine göre tahıl ürünleri fiyatlandırılmaktadır.

Tahıl ürünlerinin nem değeri depolama aşamasına gelmeden önce hasat zamanı da oldukça önemlidir. Bu nedenle ürünlerin hasat edilmeden öncede hasat yapılacak alandan alınacak numune ürünlerle, ürünlerin içerisinde bulunan nem miktarı ölçülür ve istenilen nem oranına sahip olmaları durumunda hasat edilerek depolamaya götürülür.

100 litre buğdayın kg cinsinden ağırlığı olup, bazı ülkelerde libre/bushel olarak da ifade edilir. Tanenin dolgunluğu, yoğunluğu, büyüklüğü, şekil ve homojenliği hektolitre ağırlığını etkilemektedir. Hektolitre ağırlığı buğdayın çeşidine ekim mevsimine toprak özelliklerine yabancı madde ve nem miktarına bağlıdır. Buğdayın un verimi ile hektolitre ağırlığı arasında pozitif bir ilişki söz konusudur. Hektolitre ağırlığı arttıkça buğdayın un verimi artmaktadır.

GAC 2100 AGRI

ABD menşeili Dickey John marka GAC 2100 AGRI cihazı ile nem-hektolitre ve sıcaklık sonuçlarınıza 32 saniyede ulaşabilirsiniz. Cihazın pazar payı oldukça yüksek olup hemen hemen tüm tahıl kalite kontrol birimlerinde ve tahıl ticaretini yapan firmalarda bulunmaktadır.  Gac 2100 sonuçları klasik yöntem (Etüv) sonuçlarına oldukça yakın olduğu için pazar lideri olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra muadillerine göre daha uzun ömürlüdür. Analiz için gerekli numuneyi otomatik dolum özelliği sayesinde yeterli miktarda alır. Cihaza fazla numune konulsa dahi cihaz kendisi için yeterli numuneyi sıyırarak kendi ayarlamasını yapmaktadır.

Nem ve sıcaklık için ölçüm aralıkları;

  • Nem Aralığı: %5 ila 45
    (Numuneye bağlı olarak değişir.)
  • Sıcaklık Aralığı: 0 ° - 50 ° C (32 ° - 104 ° F)

Cihaz sabit masa tipi olarak fişe bağlı kullanılır. Kullanıcı talebine göre kantar yanında numune alma işleminden sonra analiz kolaylığı için kantar yanına yerleştirilebilmektedir.

Gac 2100 Agri 8 farklı kalibrasyonda cihaza yükleme olanağı sunmaktadır. Hafızasındaki kalibrasyon değerlerinin güvenliği için özel erişim kodları mevcuttur.

Sıcaklık ölçümü sayesinde tahıllarda kızışmaya neden olmanın önüne geçer. Yazıcı bağlantısı sayesinde kullanıcıya sonuçları yazılı bir şekilde sunmaktadır.

mini GAC ve mini GAC Plus

Dickey John’un yıllardır müşterisine taşınabilir olarak sahada kullanıma uygun üretimini gerçekleştirdiği cihazlardır. Mini GAC ve Mini GAC Plus kullanıcısına kolay taşınma ve kolay kullanım sunmaktadır. Mini Gac cihazı, tahıllarda ve bakliyatlar da rutubet ölçümü yaparak kısa sürede sonuç vermektedir. Mini GAC cihazı rutubet ve sıcaklık ölçümü yaparken, Mini GAC Plus cihazı, rutubet-hektolitre ve sıcaklık ölçümü yapabilmektedir.

Özel doldurma kabı sayesinde ürün özgül ağırlığı ile akmaktadır. Kullanıcı numuneyi dökmek için uğraşmaz ve böylelikle nem-hektolitre sonucu çok daha doğru ölçülmektedir.  450 farklı tahıl ve bakliyat için kalibrasyon seçeneği mevcuttur. Cihazlarda 15 farklı kalibrasyonda menü içerisinde kolayca seçilip ölçüme başlanabilmektedir.

Mini GAC ve Mini GAC Plus 10 saniye gibi kısa bir sürede kullanıcısına sonuç verebilmektedir. 10 farklı dilde kullanım sunmaktadır. Türkçe menüsü sayesinde kullanıcısına dil açısından kolay kullanım sağlamaktadır. Emsal cihazlar gibi numara girip ürün seçilmez, menü üzerinde ölçüm yapılacak ürünler tek tek kalibrasyonlar ile yüklenmiştir. Böylece menü ara yüzü kullanıcısına daha kolay ve hızlı kulanım sağlamaktadır.

Kalibrasyon işlemi USB bağlantısıyla çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. Ayrıca uzaktan bağlantı da bu şekilde kurulabilir. Kullanıcısı kendisine göre bias değerleri girerek kendi kalibrasyonunu yapabilir. Kullanıcı kullanım sırasında hata yaptığında cihazlar uyarı mesajları verir. Aynı zamanda pil uyarısını da cihazlar pil azaldığında vermeye başlar. Çok sık pil bitimi yaşanmaması için uygun piller kullanılmalıdır. 9v lityum özellikli endüstriyel piller cihazlar için en uygun pillerdir.

Ölçüm sırasında, ürün sıcaklığına ve nemine göre otomatik nem düzeltmesi yapabilmektedir. Örneğin;  yüksek nemli mısır için ölçüm yapıldığında cihazlar otomatik olarak yüksek nemli mısır kalibrasyonuna geçmektedir. Böylece doğru mısır nem ölçümü gerçekleştirmektedir.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

× WHATSAPP HATTI