BUĞDAY

Buğday üretimi, çeşitleri, özellikleri, faydaları ve ölçüm cihazları

Buğday Önemi

Aç insan sayısının 1 milyarın üstünde olduğu Dünyamızda ekmek meselesi büyük bir ölçüde önem arz etmektedir.

Buğday insan beslenmesinde tarihin ilk çağlarından beri önemli rol oynamaktadır. Bugün bir çok ülkede insanların temel besin maddesi buğdaydır. İnsanların günlük kalori ihtiyaçlarının yaklaşık olarak yarıdan fazlası buğdaydan karşılanmaktadır.

Buğday insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bunun sebebi buğday bitkisinin geniş bir adaptasyon yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca buğday tanesi uygun besleme değeri, saklama ve işlenmesindeki kolaylıklar nedeniyle yaklaşık olarak birçok ülkenin temel besini durumundadır. Buğday dünya nüfusuna bitkisel kaynaklı besinlerden sağlanan toplam kalorinin yaklaşık % 20'sini sağlamaktadır. Bu oran ülkemizde % 50 civarıdır. Buğday başta unlu mamuller olmak üzere birçok gıda ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

Artan Dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak üretim planlamalarına karşılık yapılan çalışmalarda çiftçilerin yüksek verimli, hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı çeşitler üzerinde durarak , beslenme uzmanları içerisindeki protein, aminoasit gluten gibi önemli değerlerine bakarak, ıslahçıların verim gibi özelliklerine bakarak mühendislerin ise kalite parametrelerinin anlık olarak bilinmesini sağlayacak cihazlar üzerinde çalışması buğdayın önemini gözler önüne sarmaktadır. 

Buğday değerlerini kolayca ölçün

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×