Sülfit Hassasiyeti Nedir?

Gıdaların raf ömrünün artması bozulmasını önlemek için gıda katkı maddeleri kullanılmaktadır. Gıda katkı maddeleri besinlerin dayanıklılığını arttırmak, için veya istenilen tadı, kıvamı veya rengi vermek için besinlerin içine konulur. Gıda ürünlerine katılan katkı maddeleri etiket üzerinde ya kendi adlarıyla ya da onlara Avrupa ülkeleri tarafından verilmiş olan ̎E ̎ koduyla yapılır. Gıdaların içine konulan gıda koruyucu maddeler (E-kodları 200 – 299) ile etiketler üzerinde yer alır. Gıda koruyucuları ve gıda katkı maddeleri her geçen gün sayısı artmaktadır bunlardan biride sülfit bileşikleridir.

Gıda koruyucuları içinde yer alan sülfitler doğal olarak bazı meyve sebzelerin içinde bulunabilir veya gıda katkı maddesi olarak bazı gıdaların içine konulabilir. Nadir olmakla birlikte bazı insanlarda (FDA’ya göre ABD’ de yaklaşık 100 kişiden 1’inde ) bu bileşiklere duyarlılık görülmektedir.

Sülfitler, bazen içecekler, yiyecekler ve bazen de ilaçlarda koruyucu olarak kullanılmaktadır. Sülfitlere bağlı gelişen reaksiyonlar gıda intoleransı belirtileri ile görülebilir veya altta yatan astıma bağlı astım semptomlarını artırabilir. Bunun dışında bazen alerjik rinit (saman nezlesi) benzeri reaksiyonlara, bazen ürtiker (kurdeşen) kontakt dermatit gibi cilt şikayetlerine yol açabilirken çok nadirde olsa anafilaksi (ciddi alerjik reaksiyonlar) gibi hayatı tehdit eden reaksiyonlara neden olabilir.

Sülfit içeren gıdaların alındığında en sık şikayet astımlı hastalarda hırıltı semptomlarının ortaya çıkması veya daha önce astım şikayetleri olmayan kişilerde astım belirtilerinin görülmesidir.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

× WHATSAPP HATTI