Tekstüre Ayak Uydurmak:

Tekstür ile İlgili İlginç Literatür Kaynakları

Tekstür Analiz Cihazının kullanımıyla ilgili ilginç literatür araştırmalarını vurgulan birkaç çalışmaya göz attık. Bu çalışmalar; tüketicinin ürün algısı ile araştırma, geliştirme ve endüstriyel kalite kontrolünde geliştirme veya ürünlerde nesnel değerlendirmenin yeri arasında duyusal bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı ve bu bağlantının anlaşılmasını sağladı.

Ağız Hissi: Tekstür Tadı Nasıl Yapar?

Çikolata neden dilde eriyor? Pastırmayı neden çıtır çıtır yemeyi seviyoruz? Gazsız gazoz içmek neden bu kadar hayal kırıklığı yaratıyor ve düz bira neden damağa bu kadar çekici gelmiyor?

Tat alma duyumuz, yalnızca kimyasal bileşenlerle açıklanamayan fiziksel ve duygusal tepkiler üretir. Yemek yemek hayal gücümüzü tetikler, hatırlama gücümüzü kullanır ve ağzımızda ve zihnimizde benzersiz bir izlenim yaratarak eleştirel yargımızı harekete geçirir. Bu simya tam olarak nasıl çalışır ve daha geniş kültürel ve çevresel etkileri nelerdir?

Gıda Yapısı ve İşlevselliği

Bu kitap, kullanıcıların gıda yapılandırmasıyla ilgili en son araştırmaları daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve iyileştirilmiş tekstür, tat algısı, sağlık ve raf ömrü stabilitesi elde etmek için yapılanmaya vurgu yapar.

İşlenen konular, gıdada yapı ve işlevsellik arasında bağlantı kurmak için kullanılan yeni deneysel ve modelleme yaklaşımlarına vurgu yaparak gıda yapısı, nanoteknoloji ve işlevsellik üzerinedir. Kitap aynı zamanda yaşam boyu gıda yapısı tasarımının yanı sıra sağlık ve tıbbi uygulamalar için bilgileri de kapsar.

Gıda Dışı Duyusal Uygulamalar

Duyusal değerlendirme çok çeşitli ve bazen beklenmedik sektörlerde uygulanmaktadır. Gıda Dışı Duyusal Uygulamalar, gıda dışındaki sektörlerdeki duyu profesyonellerinin, ürün geliştirme ve ürünlerinin duyusal özelliklerinin iletişimi için duyusal değerlendirme yöntemlerini nasıl benimsediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu kitap, gıda dışı sektörlerde neler olup bittiğine dair bir ilk değerlendirme olarak tasarlanmıştır.

Gıda duyu bilimindeki uzmanlıklarını diğer ürün türlerine uygulamak ve uyarlamak isteyen duyu uzmanlarına ve gıda dışı sektörlerde çalışanlara ancak duyusal değerlendirmede daha az arka plana sahip olanlara perspektifler açacaktır.

Yeni Nesil Bitki Bazlı Gıdalar:
Tasarım, Üretim ve Özellikler

Bitki bazlı gıdaların yaratılması, modern gıda endüstrisinde en hızlı ilerleyen alanlardan biridir. Sonuç olarak, birçok gıda şirketi süt, yumurta, et ve deniz ürünleri gibi hayvansal bazlı gıdaların bitki bazlı analoglarını geliştiriyor. Bu hayvansal bazlı gıdaların karmaşık yapısı ve bileşimi nedeniyle bu son derece zordur. Bu kitap, bitki bazlı gıdaların tasarımı, üretimi ve kullanımının arkasındaki bilim ve teknolojiyi sunmaktadır. Okuyucular, yeni nesli oluşturmak için, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bitki bazlı gıda alternatiflerinde gerekli temel bilgileri sağlayan, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, et ve deniz ürünleri gibi bileşenler, işleme operasyonları, beslenme, kalite özellikleri ve belirli bitki bazlı gıda kategorilerinin bir incelemesini bulacaktır.

Bitkisel Proteinli Gıdalar

Bu kitap, bitki bazlı proteinli gıdalarla ilgili ilk kapsamlı literatür derlemesini sunar. Bölümler, bitkilerden protein ekstraksiyon teknolojileri, bitki ve hayvan bazlı proteinlerin amino asit profillerinin karşılaştırılması, bitki bazlı protein ürünleri için ürün geliştirme yaklaşımları, bitki bazlı proteinli gıdaların sağlık yararları, pazar fırsatları ve gelecekteki zorlukları kapsar. ‘Plant Protein Foods’, tüketiciler, öğrenciler, araştırmacılar, gıda üreticileri ve bu alanla ilgilenen diğer paydaşlar için önemli bir referanstır.

İçinde özellikle ilginç bir bölüm var: Tekstür Analiz Cihazının kullanımını inceleyen Bitki Proteinli Gıdaların Duyusal Nitelikleri.

Aperatif Yiyecekler: İşleme ve Teknoloji

Bu kitap, farklı hammaddelerin kullanımını, işleme teknolojilerini, atıştırmalıkların kalite özelliklerini, makine gerekliliklerini ve gelecekteki ürün geliştirme için yenilikçi düşünceleri sunar.

Bu öğeler, basınçlı/vakumlu kızartma işlemi, kısmen kızartma, aglomerasyon, kızıl ötesi kullanımı, radyo frekansı ve daha fazlası gibi son teknolojiler dahil olmak üzere on beş bölümden oluşan beş bölümde tartışılmaktadır.

Bu kitap girişimciler, akademik ve araştırma enstitüleri, bu alandaki profesyoneller ve endüstrilerdeki personel için faydalı olacaktır.

Kapsamlı bir tekstür analizi temeli sağlamak için önerdiğimiz başka kitaplar da var. Önerilen literatür çalışmalarımızı gözden geçirin.
Google Akademik'e göre akademik çalışmalarda en çok yayınlanan Tekstür Analiz Cihazına sahip olduğumuzu da unutmayın - nedenini öğrenin.

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ABP satış mühendislerimize danışabilirsiniz.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

×