Aflatoksin Zararları Nelerdir?

Karaciğer hasarı: Vücudu aflatoksine maruz kalan kişilerin karaciğerlerinde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu hasarların boyutu kişinin karaciğerinin sağlamlığına göre değişiklik gösterir. Öncesinde çok fazla alkol almış kişilerin aflatoksine maruz kalması durumunda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Karaciğer kanseri: Aflatoksin zararları arasında gösterilebilecek en ciddi hastalıklardan birisi karaciğer kanseridir. Karaciğer kanserine yakalanan kişinin en kısa sürede tedavi olmaya başlaması ve kanserin ilk aşamalarında tespit edilmesi gereklidir.

Ödem: Vücudun farklı noktalarında ödem oluşuma aflatoksin sebep olabilir. Vücuttaki su birikimi anlamına gelen ödem, bulunduğu noktaya göre kişinin hareketlerini kısıtlayabilir.

Ruhsal bozukluk: Aflatoksine maruz kalan kişilerin çoğunda ruhsal bozukluklar görülebilir. Belki de aflatoksine maruz kalan kişilerde görülen hastalıklar arasında tedavisi en zor olan hastalık olarak gösterilebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavisinde de çeşitlilik gerekmektedir. Tedavi boyunca kullanılan ilaçlar ruhsal bozukluğu giderse de çok sayıda yan etkisi olabilir.

Ölüm: Kaçınılmaz bir sonuç olarak ölüm gösterilebilir. Aflatoksine yoğun bir biçimde maruz kalmak ya da sonrasında gerekli tedavileri almamak kişilerin ölüm riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

TOP
×

ABP WhatsApp Hattı'na hoşgeldiniz...

Bizimle iletişime geçebilir, ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirsiniz...

× WHATSAPP HATTI